اسید کلریدریک

خرید اسید کلریدریک به عنوان محلول آبی یا آبی گازی کلرید هیدروژن HCl که با نام های  “جوهر نمک و “هیدروکلریک اسید ” نیز شناخته میشود، رایج است. در واقع این ماده جز اصلی اسید معده است ، اسیدی که به طور طبیعی در معده انسان تولید می شود و به هضم غذا کمک می کند. همچنین فروش اسید کلریدریک به صورت مصنوعی برای کاربردهای مختلف صنعتی و تجاری صورت می گیرد و می تواند با تعدادی فرآیند تولید از جمله حل گاز کلرید هیدروژن در آب ایجاد شود . قیمت اسید کلریدریک نیز به عنوان یک اسید تحریک کننده خورنده قوی که به صورت گسترده در آزمایشگاه ها نیز استفاده می شود ، متغیر است.

پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ماده شیمیایی کاربردی و آشنایی با بزرگترین مرجع تخصصی فروش جوهر نمک در ایران با ما همراه باشید.

توضیحات

اسید کلریدریک اسیدی بدون رنگ با بویی بسیار تند که در دسته بندی مواد شیمیایی پایه قرار دارد، می باشد.  خاصیت خورندگی بالای Hydrochloric acid باعث شده که یک ماده مهم و کاربردی در صنایع به شمار آید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که کلریدریک بصورت طبیعی در معده انسان، هنگام صرف غذا ترشح می شود و فرآیند هضم غذا را تسریع می کند.

این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شود و در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به قرمز تبدیل می کند. این ماده به علت خواص اسیدی بسیار بالایی که دارد، موارد استفاده عدیده ای را در صنعت به خود اختصاص داده است. موارد مصرف بالای اسید کلریدریک باعث شده تا مراکز فروش مواد شیمیایی نسبت به عرضه آن اقدام کنند. یکی از این مراکز را می توان کیمیا اسید تهران دانست که با سابقه درخشان و طولانی فروش مواد شیمیایی، یکی از برترین مراجع فروش اسید کلریدریک می باشد.

حال که از پرکاربرد بودن این ماده گفتیم، در این مرحله به بررسی مشخصات جزئی تر این محصول می پردازیم و شما را با پاسخ این پرسش که اسید کلریدریک چیست؟ آشنا می کنیم. اسید کلریدریک که آن را با نام های جوهر نمک و اسید معده هم می شناسیم، ماده با فرمول شیمیایی HCL است که دارای بوی تند و زننده و خاصیت اسیدی به شدت قوی است. اسیدیته یا PH این ماده را در حدود 0 تا 2 برآورد می کنند که نشان از قدرتمند بودن این اسید دارد. در پاسخ جزئی تر به این پرسش که اسید کلریدریک چیست؟ باید گفت که این ماده بدون رنگ بوده و به شدت خورنده می باشد. هم چنین به شدت واکنش پذیر است و به ویژه با فلزات واکنش داده و آنها را  اکسید می کند. معمولا این ماده را تا غلظت هایی در حدود 30 درصد تولید می کنند. اسید کلردریک با غلظتی در محدوده 30 تا 37 درصد در سامانه فروش کیمیا اسید تولید می شود. البته تولید غلظت های بالاتر امکان پذیر می باشد ولی با توجه به این نکته که به سرعت تبخیر می شود، باید تحت شرایط خاص فشار و دما نگهداری می شود که این امر بسیار هزینه بر و مشکل است. در نتیجه بالاترین درصدی که جوهر نمک تولید می شود به صورت معمول 37 درصد می باشد.

برخی از خصوصیات فیزیکی / شیمیایی اسیدکلریدریک عبارتند از:

 • خصوصیات فیزیکی اسید کلریدریک ، مانند نقاط جوش و ذوب ، چگالی و pH به غلظت یا مولاریته HCl در محلول اسید بستگی دارد.
 • در هنگام خرید هیدروکلریک اسید ، توجه به این نکته که کلرید هیدروژن یک گاز بی رنگ و دارای بوی قوی است ضروری است.
 • در دمای −85 درجه سانتیگراد (−121 درجه فارنهایت) متراکم شده و در 114 درجه سانتیگراد (−173 درجه فارنهایت) منجمد می شود.
 • این گاز در آب بسیار محلول است: در دمای 20 درجه سانتیگراد (68 درجه فارنهایت) آب 477 برابر حجم کلرید هیدروژن خود را حل می کند.
 • به دلیل حلالیت زیاد ، این گاز در هوای مرطوب دود می کند.
 • در محلول آبی این ترکیب به طور گسترده ای به یون هیدرونیوم (H3O +) و یون کلرید (Cl2) تفکیک می شود.
 • در محلول های رقیق ، تفکیک اساساً کامل است. بنابراین فروش اسید کلریدریک به عنوان یک اسید قوی مرسوم است.
 • همچنین کلرید هیدروژن با واکنش برخی کلریدها (به عنوان مثال ، تری کلرید فسفر ، PCl3 یا کلرید تیونیل ، SOCl2) با آب و به عنوان یک محصول جانبی از کلرزنی بسیاری از مواد آلی (به عنوان مثال ، متان یا بنزن) تولید می شود.
 • اسید هیدروکلریک به عنوان مخلوط دو جزئی HCl و H2O دارای آزئوتروپ دائمی در حال جوش در 20.2 درصد HCl و 108.6 درجه سانتیگراد (227 درجه فارنهایت) است.

اسید کلریدریک چه کاربردی دارد؟

این ماده به علت خاصیت اسیدی بالایی که دارد و میل به واکنش با ترکیبات دیگر و به ویژه فلزات، کاربردهای عدیده ای در صنعت پیدا کرده است. این کاربردها نه تنها در صنایع شیمیایی است، بلکه در صنایع غذایی هم شاهد استفاده از این ترکیبات هستیم. در ادامه به بررسی کاربرد اسید کلریدریک در بخش های مختلف پرداخته ایم.

تنظیم  PH: یکی از موارد مصرف این ماده را می توان جهت تنظیم میزان اسیدی بودن در صنایع غذایی، دارویی و آشامیدنی دانست. برای این منظور مقدار کافی از جوهر نمک را به ترکیبات نام برده برای کاهش اسیدیته استفاده می کنند.

تمیز کاری سرویس بهداشتی: خاصیت خورندگی اسید کلریدریک باعث شده که از آن برای تمیز کردن سطوح حمام و سرویس های بهداشتی و تمامی وسایل چینی استفاده شود. این ماده می تواند جرم ها و مواد آلوده ای که غالبا به سرامیک، چینی و سطوح می چسبد و باعث تغییر رنگ آن می شود را از بین برده و تمیزی و سفیدی را به ارمغان آورد.

شست و شوی استخر: جوهر نمک در غلظت های پایین برای رسوب زدایی و شست و شوی استخرها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ماده موثری برای ایجاد سطح بهینه ای از PH می باشد.

تولید کلسیم کلراید: کلریدریک اسید در ترکیب با سنگ آهک واکنشی می دهد که منجر به تولید کلرید کلسیم می شود. این ماده نوعی نمک است که در هنگام بارش برف و یخبندان در سطح جاده به منظور یخ زدایی استفاده می شود.

اسید شویی فلزات: یکی از مهم ترین ویژگی جوهر نمک خاصیت خورندگی بالای این اسید می باشد که می توان از آن برای پاک کردن سطوح فلزی استفاده کرد. در اصطلاح به این فرآیند اسید شویی گفته می شود. در این فرآیند که اصطلاحا اسید شویی نامیده می شود، می توان انواع زنگ زدگی فلزاتی همچون آهن، مس، آلومینیوم و سایر فلزات را پاک کرد و به فلزات تمیز و خالص دست یافت.

و دیگر کاربردهای اسید کلریدریک

 • تولید ترکیبات غیر آلی
 • ساخت محصولات ژلاتینی
 • فرآیند خنثی سازی ترکیبات آلکالین
 • صنایع غذایی، آرایشی، نساجی، دباغی
 • تولید سوخت های زیستی، روان کننده ها
 • ترکیبات مواد تصفیه آب جهت تنظیم اسیدیته آب
 • کارخانجات تولید کننده مواد شیمیایی صنعتی و خانگی
 • اسیدی کردن چاه های نفتی، برداشتن رسوب بویلرها و فلزات

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اسید کلریدریک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “اسید کلریدریک”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *