بور

بور یک عنصر شیمیایی است و توسط اشعه ایکس کیهانی و ابرنواختر تولید میشود و نه توسط هسته‌زایی ستاره‌ای. بور یک عنصر با فراوانی کم در سیستم خورشیدی و پوسته زمین است. بور بر روی زمین با انحلال پذیری ترکیبات طبیعی و معمول خود یعنی مواد معدنی بورات در آب تغلیظ میشود. ترکیبات بور مانند بوره و کرنیت در صنعت با تبخیر استخراج می‌شوند. عنصر بور یک شبه فلز است که در مقادیر کم در شهاب واره‌ها یافت می‌شود، اما بور خالص به طور طبیعی بر روی زمین یافت نمی‌شود. به طور صنعتی، تولید بور بسیار خالص به دلیل آلایش نسوز کربن یا دیگر عناصر با مشکلاتی همراه است. استفاده عمده بور به عنوان فیبر بور در برخی مواد با مقاومت بالا است. بور طبیعی از دو ایزوتوپ پایدار تشکیل شده است.
ترکیبات بور نقش مهمی در دیواره سلولهای همه گیاهان دارند. برخی از ترکیبات بور برای سختی و مقاومت بسیار آنها شناخته شده است. بور خالص را می‌توان با کاهش هالیدهای بور با هیدروژن در دمای بالا تهیه کرد. بور برای استفاده در صنایع نیمه هادی توسط تجزیه دی بوران در دماهای بالا تولید می‌شود و سپس از طریق فرایند چکرالسکی تخلیص می‌شود. تولید ترکیبات بور باعث تشکیل عنصر بور نمیشود، بلکه از استخراج بورات‌های موجود تهیه می‌شود.

توضیحات

کاربرد ماده

بور در درجه اول در ترکیبات شیمیایی استفاده می شود. حدود نیمی از بور مصرفی جهان در فایبرگلاس برای عایق و مواد ساختمانی است. استفاده عمده دیگر بور در پلیمر و سرامیک سازی است. شیشه بوروسیلیکات برای سختی بالا و مقاومت در برابر ضربه و حرارت استفاده میشود. سدیم پربورات به عنوان سفید کننده استفاده می شود. بور به عنوان در نیمه هادی ها و واسطه های شناساگر در سنتز مواد شیمیایی آلی استفاده می شود. اسید بوریک ضد میکروبی است و برخی از آنتی بیوتیک های آلی حاوی بور هستند. ترکیبات بور مانند بوراکس و اسید بوریک به عنوان کود در کشاورزی استفاده میشوند. تقریبا تمام کانی بور استخراج شده از زمین به منظور پالایش به پنتاآیدرات اسید بوریک و سدیم است.

بور ماده ای با مقاومت بالا و سبک است که عمدتا برای ساختارهای پیشرفته هوا و فضا و به در مواد کامپوزیتی، کالاهای ورزشی، در نیروگاه های هسته ای برای جذب نوترون بدون ایجاد رادیونوکلئید با طول عمر بالا، به عنوان ساینده و روکش، تمیزکننده های خانگی، سفید کننده دندان، مواد آتش زا، به عنوان لحیم در جوشکاری فلزات آهنی، حشره کش و به عنوان نگهدارنده چوب استفاده می شود. محلول های خفیف اسید بوریک به عنوان ضد عفونی کننده چشم استفاده میشود.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بور”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بور”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *