فسفریک اسید

فسفریک اسیدی غیر آلی و یکی از پر مصرف ترین ها در صنعت می باشد که به آن اسید معدنی یا اسید فسفر هم گفته می شود. در مورد خصوصیات ظاهری آن می توان گفت که شفاف، بی بو و دارای طعمی تند است و در صورت وجود شرایط عادی به تنهایی خطرساز نمی باشد. فسفریک در دو نوع صنعتی و خوراکی تولید می شود که درجه خلوص فسفریک اسید خوراکی 85 درصد و فسفریک صنعتی 80 درصد می باشد، قابل ذکر است که کیمیا تهران اسید ارائه کننده فسفریک اسید خوراکی در بازار است.

فسفریک اسید از جمله مهم ترین محصولات در صنعت مواد شیمیایی می باشد.
ماده افزودنی در تولید نوشابه های گازدار
پاک کننده های صابونی و غیر صابونی
خوراک دام و دارو سازی
تولید کودهای شیمیایی

توضیحات

کاربرد اسید فسفریک

اسید فسفریک از جمله ترکیباتی است که هم به شکل خوراکی و هم صنعتی موجود می باشد. اما تفاوت اسید فسفریک خوراکی و صنعتی چیست؟

صنایع غذایی :

شاید این پرسش برایتان ایجاد شود که اسید فسفریک خوراکی چیست؟ اسید فسفریک خوراکی ماده ای مهم در تولید مواد خوراکی می باشد که بصورت گسترده ای به عنوان طعم دهنده در تولید نوشابه های گازدار بکار گرفته می شود. این ماده به دلیل در دسترس بودن و همچنین قیمت ارزان تر نسبت به دیگر طعم دهنده ها دارای اهمیت فراوانی در صنعت خوراکی دارد. این ماده ضرر اصی برای بدن نداشته و گفته می شود که به دلیل داشتن عنصر فسفر اهمیت فراوانی برای ساخت و ساز بدن موجودات دارد. باید اشاره کرد که اسید سیتریک هم این کاربرد را در صنایع غذایی داشته و این دو اسید در کنار هم مدت هاست در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

کشاورزی :

فسفر از جمله عناصر حیاتی مورد نیاز گیاهان است که تقریبا در تمامی فرایندهای گیاه حضور دارد. این عنصر انرژی مورد نیاز جهت انجام واکنش هایی که در سلول ها اتفاق می افتد را تامین می کند، از این رو خاک هایی که با فسفر غنی شده باشند موجب رشد هر چه بهتر گیاهان می شوند. اسید فسفریک به علت داشتن عنصر فسفر گزینه مناسبی برای تولید کودهای کشاورزی می باشد. اسید فسفریک برای پسته یکی از بهترین انتخاب هاست که می تواند به بهبود رشد گیاه منجر شود.

صنایع شوینده :

آب در فرایند شست شو همیشه در کنار مواد شوینده حضور دارد، وجود املاح متعددی از جمله گچ، آهک، ترکیبات آلی و …. در آب موجب بروز سختی در آن شده و پس از ترکیب شدن با انواع شوینده ها رسوبات غیر قابل حلی را تشکیل می دهند و در نهایت سبب ایجاد لکه بر روی لباس در حین شست و شو می شوند. با توجه به میزان متفاوت این ناخالصی ها در ترکیبات شوینده ها از اسید فسفریک جهت نرم کردن آب استفاده می شود، که از تشکیل رسوبات جلوگیری می کند و تا دیگر شاهد بروز لکه های غیر معمول بر روی لباس ها نباشیم.

اسید فسفریک صنعتی

اسید فسفریک صنعتی در صنعت تولید شوینده ها، صنعت نساجی، تصفیه پساب و نیز تولید ظروف تفلون کاربرد های بیشماری دارد و شما میتوانید به راحتی این محصول (اسید فسفریک صنعتی) را از وبیایت دیجی شیمی تهییه کنید.

رفع زنگ زدگی :

در صورت اکسید شدن ابزار فولادی می توان از اسید فسفریک جهت از بین بردن زنگ آهن استفاده کرد و آهن را به فسفات های محلول در آب استفاده کرد. پس از رفع این معزل فسفات آهن تولید شده به ترکیب آهن سیاه تبدیل می شود که خود آن می تواند عاملی برای جلوگیری از خوردگی باشد.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فسفریک اسید”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فسفریک اسید”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *