نیترات نقره

این ماده یک ترکیب شیمیایی مهم است و برای سنتز بسیاری از نمک های مربوطه از جمله کلوئید و هالید های نقره که به ترتیب در پزشکی و عکاسی کاربرد دارند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده در شیمی تجزیه، نوعی معرف مهم به حساب می آید.این ماده دارای فرمول شیمیایی AgNO3 و ساختار مولکولی زیر می باشد.

توضیحات

این ماده به دو صورت مایع و جامد وجود دارد.

Silver nitrate جامد، شفاف،کریستالی و بی رنگ است اما هنگامی که در حضور مواد آلی و در معرض نور خورشید قرار می گیرد به رنگ خاکستری و یا مابین سیاه و خاکستری تغییر رنگ می دهد.نیترات نقره مایع، بی رنگ است.

AgNO3 چه به صوت مایع و چه به صورت جامد در آب و گیلیسیرین به راحتی حل می گردد ولی با اغلب الکل ها به خوبی واکنش نمی دهد و برای انحلال پذیری به حرارت نیاز دارد.

تولید نیترات نقره

برای سنتز این ترکیب از واکنش ورقه های نقره با اسید نیتریک استفاده می شود. در نتیجه این واکنش، نیترات نقره، آب و اکسدهای نیتروژن حاصل می شود. میزان محصولات جانبی در این واکنش به غلظت اسید نیتریک استفاده شده بستگی دارد. معادله واکنش انجام شده به صورت زیر می باشد. در معادله 1 وقتی از نیتریک اسید سرد و رقیق استفاده می شود نیتروژن اکسید به عنوان محصول جانبی تولید می گردد. در معادله دوم از اسید نیتریک گرم و غلیظ استفاده می شود و در نتیجه محصول جانبی تولید شده دی اکسید نیتروژن است.

 

  1. 3Ag + 4HNO3 → 3AgNO3 + 2H2O + NO
  2.   Ag + 2HNO3 → AgNO + H2O + NO2

 

خواص فیزیکی

کریستال های شفاف AgNO3 در دمای 212 درجه ی سانتی گراد ذوب می شوند. در صورت حرارت دیدن این ماده تا دمای 320 درجه ی سانتی گراد AgNO3 اکسیژن را از دست می دهد و نیتریت نقره را تشکیل می دهد. در دماهای بسیار بالا AgNO3 طبق واکنش زیر تجزیه می گردد و نقره تشکیل می شود.

 کاربرد های نیترات نقره

AgNO3 در سنتز سایر مواد شیمیایی نقشی کلیدی ایفا میکند. در زیر به چند تا از جالب ترین واکنش های این ترکیب شیمیایی می پردازیم:

واکنش نقره نیترات با آمونیاک

ساخت آیینه با تهیه ی آزمایشی ساده با کمک AgNO3 امکان پذیر خواهد بود. با قرار دادن شیشه ای در محلول حاوی نیترات نقره و آمونیاک در محیطی که به وسیله ی سدیم هیدروکساید بازی شده است و افزودن مقداری شکر و حرارت دادن مخلوط حاصله می توان شیشه را تبدیل به آیینه نمود.

واکنش نیترات نقره با اسید کلریدریک

از واکنش این ترکیب با هیدروکلریک اسید، محلولی از اسید نیتریک و همچنین رسوب نقره کلرید تشکیل می شود. معادله واکنش آن به صورت زیر است:

AgNO3 + HCl → AgCl + HNO3

همچنین از واکنش این ترکیب با سدیم کلرید هم می توان نقره کلرید به دست آورد. AgCl در صنایع گوناگون کاربرد فراوانی دارد.

واکنش نقره نیترات با سدیم کربنات

با واکنش دادن این دو ماده با هم شاهد ایجاد رسوبی در انتهای ظرف آزمایش خواهیم بود. طبق واکنش زیر از واکنش بی کربنات سدیم و این ترکیب شیمیایی می توان نقره کربنات به دست آورد.

واکنش مس با نقره نیترات

با قرار دادن سیم مسی در محلول Silver nitrate شاهد جابه جایی یون مس با Ag هستیم.همانطور که در شکل نیز مشهود است رنگ محلول به آبی تغییر پیدا خواهد کرد و شاهد نشستن یونAg  بر روی سیم هستیم.

کاربرد نیترات نقره در پزشکی

به طور کلی ترکیبات حاوی نقره دارای خاص ضد باکتریایی و ضد قارچ هستند. نقره نیترات نیز به دلیل داشتن نقره در ترکیب خود، دارای این خاصیت بوده و از آن در درمان زخم ها و همچنین به منظور جلوگیری از عفونت در زخم استفاده می کنند. به طور معمول از آن به صورت موضعی و در کرم ها و پماد ها استفاده می گردد. از دیگر کاربردهای این ماده استفاده از لوسیون 50% آن برای رفع زگیل های پوستی می باشد. همچنین تحقیقاتی در زمینه کاربرد نیترات نقره برای ضدعفونی در مواد ضدعفونی کننده و تاثیرات آن در از بین بردن مبکروب ها نیز انجام شده که نشان از تاثیرگذاری این ماده دارد.

تزیینات و آبکاری اشیا

آبکاری نقره: قبل از استفاده از این ماده در آبکاری، نکات ایمنی را رعایت کنید و حتما از دستکش استفاده نمایید. برای این کار نصف پیمانه از Silver nitrate را در ظرفی ریخته و آنقدر آب به آن اضافه می نماییم تا پودر نیترات نقره به طور کامل حل گردد(حدود 1 لیتر). سپس در ظرفی

جداگانه نصف پیمانه از سیانید پتاسیم را با حدود یک لیتر آب حل می نماییم. و در نهایت دو محلول ساخته شده را با هم مخلوط می نماییم.رنگ به دست آمده توسط این آبکاری نقره ای می باشد. برای آبکاری نقره نیاز به منبع تغذیه ی 9 الی 12 ولت می باشد.آبکاری نیازمند تهیه ی آند و کاتد است.

آند:

سیمی را به قطب مثبت منبع (+) که معمولا قرمز رنگ است متصل کنید.

سپس سر دیگر سیم را به یک قطعه فلز نقره متصل نمایید. این قطعه نقش تامین فلز نقره را برای آبکاری ایفا خواهد کرد.Ag به عنوان آند در این فرایند نقش خواهد داشت.

کاتد:

سیمی دیگر را به قطب منفی (-) منبع که معمولا سیاه رنگ است متصل کنید. سر دیگر سیم را به چیزی که می خواهیم با Ag آن را آبکاری نماییم اتصال داده و کاتد و آند تهیه شده را به آرامی در محلول ساخته شده فرو می بریم. و اختلاف پتانسیل را به کمک منبع تغذیه اعمال میکنیم تا آبکاری آغاز گردد.

با گذشت زمان شاهد نشستن یون های Ag بر روی شی مورد آبکاری خواهیم بود.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نیترات نقره”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نیترات نقره”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *