پوشش ضد کلراید زیر آب

ضرورت کاربرد :

هر ساله سازه های زیادی اعم از بتنی یا فلزی در مناطق دریایی، ساحل و یانزدیک به دریا ساخته می شود که با توجه به اهمیت ویژه این سازه ها و معمولا عمر طراحی بلند مدتی که برای آنها تعریف شده است، حفاظت آنها در برابر عوامل خورنده محیطی مانند یون کلر، سولفات ها و نمک ها بسیار حائز اهمیت است. سرمایه گذاری عظیمی که در مرحله طراحی و ساخت این نوع از سازه ها انجام می شود، اگر محافظت ها و تمهیدات لازم بعدی، جهت جلوگیری و کنترل خوردگی و فرسایش، به درستی انجام نپذیرد، به زودی از بین خواهد رفت و باعث هزینه ها و خسارت های سنگین اقتصادی خواهد شد. تکنولوژی پیشرفته مواد و مهندسی سالها به دنبال موادی بوده است که بتواند با ایجاد پوششی بر روی سازه های بتنی دریایی اعم از آبگیر ها، اسکله ها، پایه پل ها، سازه های مستغرق، سکوهای نفتی و همچنین سازه های فولادی در معرض آب دریا یا مناطق جزر و مدی آنها را در برابر عوامل خورنده محیطی صد در صد مقاوم نماید و از طریق هزینه های هنگفت تعمیرات و نگهداری این نوع سازه ها را به صفر یا حد اقل برساند.

توضیحات

شرح محصول: under water paste-iz102-HRP

محصول پوشش زیر آب به همین منظور و برای اولین بار توسط دانشمندان و مهندسان شرکت دانش بنیان برج و بارو فارس در ایران ساخته شد. و آزمایشات لازم از جمله نفوذ آب، جذب آب، نفوذ یون کلر و … در معتبرترین آزمایشگاه های داخلی بر روی این مواد انجام گردید که نتایج بسیار خوب و قابل قبول این ماده مورد تحسین بسیاری از اساتید،کارشناسان، مهندسان و دست اندرکاران این صنعت قرار گرفت.

این محصول از سه جزء  Aو BوC  تشکیل شده است.جزء  Aنوع خاصی از پوشش ضد خوردگی است که توسط تیم تحقیقاتی شرکت برج و بارو فارس تغییراتی در ساختار و پیوند های مولکولی آن انجام گردیده است و آن را جهت واکنش با جزءB کاملا آماده کرده است. جزءB نوعی واکنش دهنده هست و به نحوی طراحی گردیده که پس از مخلوط شدن با جزء A واکنش های دو جزء به سرعت شروع شده و روند ایجاد پیوندهای مولکولی ادامه پیدا می کند. جزءC  از دو نوع پودر در اندازه های نانو و مایکرو، تشکیل شده است که چسبندگی مخلوط را بهتر کرده و با اثر پیوند قوی مولکولی در ریز ساختارهای مخلوط پس از گیرش نهایی نفوذ آب و یون کلر و تمام عوامل خورنده در لایه اعمال شده بر سطح به ضخامت حداقل (2mm) را کاملا به صفر می رساند. سازه مورد نظر در برابر شرایط وخیم جوی و محیطی به طور کامل محافظت می شود.

کاربردها و مزیت ها:

  1. تمام سازه های در معرض آب دریا اعم از بتنی یا فولادی
  2. سازه هایی که کاملا در آب مستغرق هستند )شروع واکنش ها و ایجاد پیوندهای مولکولی مورد نظر نیازمند حضور هوا نیست.(
  3. سازه هایی که در ناحیه جذر و مدی هستند. (شروع واکنش ها و ایجاد پیوند های مولکولی مورد نظر در محیط های خشک، مرطوب و کاملا خیس انجام میگیرد.)
  4. اسکله ها، پایه پل ها، شمع های بتنی یا فولادی در معرض آب دریا
  5. سکوهای نفتی، کف و بدنه کشتی ها
  6. سازه هایی که در چندین کیلومتری از ساحل قرار دارند و به دلیل تبخیر و وجود هوا خطر خوردگی شدید است.
  7. چسبندگی بسیار عالی به انواع سطح
  8. پوشش جهت لوله های انتقال نفت و گاز و آب

 

آماده سازی زیر کار و طریقه مصرف :

قبل از مصرف، زیر کار و سطح مورد نظر باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه آلودگی، چربی، گرد و خاک باشد. برای سازه های زیر آب، سطح باید توسط کاردک یا ابزار دیگر کاملا تمیز و پاک گردد و هر گونه جلبک، خزه و پوشش ایجاد شده از موجودات ریز دریایی، از سطح جدا گردد، تا سطح بتن یا فولاد تمیز و آماده اجرا شود.

نکته: دقت شود هر گونه عوامل سست و آلودگی سطحی مانع از چسبیدن کامل و صحیح پوشش زیر آب iz102-HRP می‌شود و اثر گذاری ماده را ضعیف می کند.

 

آماده سازی محصول  :iz102- HRP

 

جزءB را به جزء  Aبه نسبت ۱ به ۳ اضافه کنید. (1 جزء B + 3 جزء A ) و مخلوط را به مدت ۵ دقیقه خوب به هم بزنید. ۳۰٪ وزن کل مخلوط  (A+B)جزءC، که به صورت پودر هست را آرام آرام طی مدت حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به مخلوط اضافه کنید و با همزن برقی قوی خوب به هم بزنید تا به مخلوط کاملا خمیری و چسبناک برسید. مخلوط مورد نظر آماده اجراست و از زمان آماده شدن حدود ۲ ساعت فرصت دارید تا عملیات اجرایی را انجام دهید.

اگر سازه در زیر آب قرار دارد، بهتر است مخلوط آماده به اجرا در یک ظرف پلاستیکی ریخته شود و توسط غواص تا محل اجرای آن حمل گردد. غواص می تواند مخلوط آماده اجرا را با کاردک مانند بتونه اجرا نماید. دقت شود حداقل ضخامت اجرا بایستی2mm  باشد که می توان این ضخامت را در یک یا دو مرحله اجرا کرد.

گیرش نهایی و رسیدن به پوشش کاملا مقاوم دربرابر نفوذ یون کلر ۱۴ روز می باشدکه در زیر آب بدون نیاز به هوا، تشکیل پیوند های مولکولی لازم انجام می شود و پس از مدت زمان مورد نظر هیچ گونه آب و یا  یون کلر، در پوشش مورد نظر نفوذ نخواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

رنگ

 

PH

 

 

S.p.g

بسته بندی و وزن زمان شروع پیوند مولکولی گیرش نهایی بهترین زمان ژل شدن و شروع کار
جزء A خاکستری روشن  

7

 

1.3

 

3 kg

مشکی 7 1 1 kg
سفید 0.7 1.2 kg
مخلوط

(A+B+C)

 

کرم روشن

 

7

 

1.1

 

5.2 kg

به محض مخلوط شدن سه جزء  

14روز

2ساعت پس از مخلوط کردن

 

 

خواص مخلوط و گیرش زیر آب
زمان لازم جهت تشکیل فیلم نازک اولیه ASTMD5895 12ساعت
زمان لازم جهت گیرش کامل ASTMD5895 14روز

 

 

بسته بندی و شرایط نگهداری:

ماده زیر آب iz102-HRP در سه جزء A ، 3کیلوگرم، جزء B ، 1کیلوگرم، جزء C، 2/1 کیلوگرم بسته بندی می شود. هر سه جزء باید به صورت درب بسته و به دور از شرایط یخ زدگی و تابش مستقیم نور خورشید نگهداری شود.

مدت نگهداری : یکسال پس از تولید

ملاحظات ایمنی :

این ماده قابل اشتعال می باشد و باید از شعله مستقیم نور نگه داشته شود و در معرض گرمای زیاد و دائم قرار نگیرد.

توصیه  می شود در هنگام کار کردن با این محصول از دستکش پلاستیکی استفاده شود تا باعث حساسیت های پوستی نگردد.

آماده سازی محصول iz102-HRP (شرایط بیرون از آب)

در این حالت کافیست جزء A را به جزء B با نسبت برابر(1به1) اضافه کنید و مخلوط را با یک همزن مکانیکی با برقی بصورت 2 تا 3 دقیقه خوب به هم زده شود تا مواد کاملا یکنواخنی به دست آید. برای سطوح بتنی نسبتا صاف و در مجاورت آب دریا پیشنهاد می گردد. حداقل ضخامت بین  200تا 300 میکرون اجرا شود که هر کیلو گرم از مخلوط آماده شده می تواند حدودا 4 تا 5 متر مربع را پوشش دهد .

روش اجرا :

Iz102-HRP را پس از آماده شدن می توان با اسپری یا غلطک نقاشی اجرا کرد. بهتر است ماده را در دو پایه اجرا نمایید تا به ضخامت مورد نظر رسید.

زمان خشک شدن:

دما قابل لمس             اجرای لایه بعدی خشک شدن کامل
       حداقل       حداکثر
15 درجه                           سانتیگراد       9 ساعت       32 ساعت       72 ساعت 13 روز

 

20 درجه سانتیگراد       6 ساعت        24ساعت       48 ساعت 8 روز
40درجه سانتیگراد 4ساعت 18ساعت 24ساعت 4روز

 

توجه: مدت زمان خشک شدن به ضخامت رنگ بستگی دارد و تمام اطلاعات این کاتالوگ بر اساس ضخامت فیلم خشک توصیه شده است.

شرایط کاربرد:

دمای رنگ 15 درجه سانتیگراد 25 درجه سانتیگراد 40 درجه سانتیگراد
زمان کاربرد 90 دقیقه 45 دقیقه 20 دقیقه

توجه: با ازدیاد حجم انباشت رزین و هاردنر پس از اختلاط، افزایش دمای رنگ سریعتر و درنتیجه کاربرد کوتاهتر خواهد شد.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پوشش ضد کلراید زیر آب”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پوشش ضد کلراید زیر آب”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *